هنر - قسمت 30

ليلا كه گفتن نامش را دوست نداشت، بعد از تكرار اين كار توسط زهرا، به ناچار خودش را معرفي كرد. پسر جوان در جالي كه نامهاي آنان را تكرار مي كرد:

-           شيدا و ليلا و زهرا

از اطاق خارج شد. شليك خنده ي دخترها بدرقه ي راه او شد.

 كلاس بعد از ظهر، نيمه كاره به پايان رسيد. در هنگام ترك كلاس ،براي خداحافظي، بچه ها دسته جمعي به آشپزخانه رفتند. پيرزن در حال كار بود و با خوشروئي آنان را تا حیاط خانه بدرقه کرد.

اكنون شيدا با نظر تحسين به ننه صدف نگاه مي كرد و راز دستكش هاي پارچه اي و تخته هاي چوبي با روكش چرم او كه همواره در كنارش قرار داشت، برايش روشن شده بود. اين زن مسن با پوشيدن دستكش ها، تخته هاي چوبي را كه بندي مانند كش داشت، در كف دست قرار داده و جلوتر و سريعتر از آنان از ساختمان بيرون رفت. حركات او ناشي از ورزيدگي و اعتماد به نفس كامل بود زيرا ننه صدف، بر روي زمين نمي خزيد بلكه با كمك دستها خود را بلند كرده و جلو مي برد.

قدرت دست هاي او وقتي توپ بزرگ شيلنگ را به راحتي بلند كرده و به جلو پرتاب كرد، براي دختر جوان آشكار شد. در هنگام خروج دخترها، پيرزن سرشيلنگ را به شير آب متصل كرده و در كمال راحتي مشغول آبياري درختان بود.

شيدا تمام ساعات شب را در تنهايي به ننه صدف فكر مي كرد. باغ، خانه، راهرو و كارگاه او با تميزي فوق العاده در نظرش مجسم مي شد و از قدرت روحي و جسمي اين زن در شگفتي فرو مي رفت. به هنگام صرف شام، وقتي پدرش از او در مورد كلاس فرش بافي سوال كرد، شيدا ماجرا را شرح داده و در ميان بهت و سكوت خانواده از فلج بودن ننه صدف خبر داد. كامي بازيگوش هم با دهان باز به گفته هاي خواهرش گوش مي كرد. پس از تعريف وقايع عصر، منيژه در حالي كه اشك ميريخت مدام از خدا طلب بخشش مي كرد:

-        واي كه چه فكرهايي مي كردم، واي كه چقدر پشت سرش حرف بد زدم، واي واي واي، …تيموري! يه زن فلج با اين همه تلاش؟! يعني واقعا ميشه؟

-         چرا نميشه خانم. انسان معجزه ي الهيِه، معجزه يِ الهي

***

ادامه دارد ...

 

نکتـه ی خـوانـدنـی

مهاجرین ترکستانی ساکن ایران از نیروهای مخفی شوروی وحشت دارند. در زمان حکومت پهلوی دوم، عده ای از مجاهدین ترکستانی را مخفیانه از ایران ربوده یا سرهایشان را بریده بودند.
ترکستان در تاریخ/ اراز محمد سارلی

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...