بابا راست می گفت - قسمت 22

در آخرین ایستگاه، احسان خداحافظی گرمی کرد و از آنها جدا گردید. شرمین به ساعتش نگاه کرد:

-         شیش هفت دقیقه، بیشتر وقت نداریم. بدووین!

سه نفری به طرف شرکت دویدند. به موقع، وارد شده و پس از ثبت ورود، از پله ها بالا رفتند. طاهره، داخل راهرو ایستاده بود:

-         منتظر شما بودم، آقای باغبانی اومدن

همگی وارد شدند. پیرمرد، سرگرم روزنامه خواندن بود، سر بلند کرد:

-         سلام، سلام! ... میزاتونو انتخاب کنین

و دوباره به مطالعه پرداخت. داخل اتاق، به جز میز مدیریت که در اشغال آقای باغبانی بود، چهار میز دیگر وجود داشت که به صورت مربع، دو به دو، رو به رو و در کنار هم قرار داشت. گیتا، میز مقابل شرمین را انتخاب کرد و طاهره، در کنار او نشست. جهان، به ناچار پشت آخرین میز نشست.

-         خب، بسه، اینقدر صندلیا رو اینور و اونور نکنین... گوش کنین، امروز، دسته جمعی میریم پیک نیک (به قیافه ی متعجب آنان نگاه کرد و خندید) میریم واحدهای بسته بندی روببینیم. قبل از اون که فروش محصولاتو یاد بگیرین، باید محصولی رو که تولید و یا بسته بندی می کنید، از نزدیک ببینید و بشناسید. خوشبختانه همه ی واحدها، در یک نقطه جمع شده است. سالن های: گوشت قرمز و سفید، ماهی، قارچ و ... مواد غذایی: مانند سمنو، سبزی، سالاد و از این جور چیزها ... (گوشی تلفن را برداشت و شماره گرفت) ... الو، سلام ... ماشین ما حاضره؟...دست شما درد نکنه (گوشی را گذاشت) یاللا، راه بیفتین

مانند شاگرد مدرسه ای ها، به دنبال آقای باغبانی سوئیچ خودرو را از نگهبانی تحویل گرفت و برگه ی خروج را امضا کرد:

-          خانوما، جلوی در وایسین، تا ما بریم پارکینگ، ماشینو بیاریم

دخترها، از ساختمان بیرون رفتند. در حال گفتگو بودند که آقای بی سپار به آنان نزدیک شد:

-          خانم ها، چرا تشریف نمی برین داخل!

لباس شیکی بر تن داشت و به شرمین زل زده بود. قبل از آن که کسی به او پاسخ بگوید، آقای باغبانی، از داخل خودروی پژوی کنار خیابان، آنها را صدا زد:

-          بچه ها، بیاین دیگه

شرمین، بی اعتنا به مسئول امور اداری شرکت، به طرف خودرو رفت و گیتا و طاهره، «ببخشید» گویان به دنبال او دویدند. رانندگی خودرو را جهان، به عهده داشت.

مقصد، مجتمع گلمپ واقع در جاده ی قدیم کرج قزوین بود. در طول راه، باغبانی، در مورد کارهای شرکت حرف می زد و میان گفته هایش، پی در پی، به جهان هشدار می داد:

-          مواظب باش!...تند نرو...یواشتر

سرانجام به مجتمع رسیدند. اولین سالنی که مورد بازدید قرار گرفت:

-         سالن بسته بندی قارچ

بود. قارچ هایی که از چیده شدنشان ساعتی بیش نگذشته بود، توسط کارگران، در ظروفی با ظرفیت های مختلف ریخته شده و پس از وزن کشی، روی آنها سلوفان کشیده و با زدن برچسب به سردخانه منتقل می شد. در اینجا مرد میانسالی که او را مهندس صدا می زدند، در مدت بازدید، در مورد کشت و تولید و بسته بندی قارچ، برای آنان توضیح می دهد:

-        کارخونه ی قارچ دو سه قسمت داره. اول: کمپوست، دوم: تولید بذر، سوم تولید قارچ...کارخونه، درست پشت اینجاس و شما می تونین سالناشو از تو محوطه ببینین. تو کارخونه: فقط دو قسمت دوم و سومه و قسمت اول، یعنی کمپوست، بخاطر بوی بدی که داره حدود بیست کیلومتر با اینجا فاصله داره! آخه، برای ساخت کمپوست که همون بستریه که قارچ توش رشد می کنه، باید کود مرغ و با کلش گندم و چیزای دیگه قاطی کنن و بوی بد این کود، حال آدمو بهم می زنه! (می خندد) اونم دو هفته...البته بعدش که این مخلوط رو می برن توی تونل پاستوریزه، وقتی بیرون میاد، بوی جنگلو می ده! ... بذر قارچ رو هم، ما همینجا، توی شیشه های خالی شیر درست می کنیم ... کمپوست ها رو با  کیسه می بریم داخل سالن های تولید و اونا رو تو قفسه ها می چینیم. بعد، بذر رو می پاشیم وروش قدری خاک پیت می ریزیم روش. اونوقت، با مراقبت های ما، به خصوص در مورد دما و رطوبت، قارچ های سفید و چتری که ما بهش قارچ دکمه ای می گیم. رشد می کنه و ما شروع به برداشت می کنیم ...

به تعدادی کامیونت که خارج از محوطه ی کارخانه، در آن سوی نرده ها متوقف شده بودند، اشاره کرد:

-          قارچا رو با اینا توزیع می کنیم ... سرعت در توزیع و زود رسوندن به فروشگاهها از همه چیز مهمتره! ... اگه تولید زیادتر از تقاضا باشه، اضافیش میره سردخونه ...

مشاهده ی 24 سالن تولید، همه را سرحال آورد.           

ادامه دارد ...

 

نکتـه ی خـوانـدنـی

عقب نشینی آنتوان از ایران در سال 36 قبل از میلاد، ما را به یاد عقب نشینی ناپلئون از روسیه در زمستان 1812 می اندازد و ما می فهمیم که ایرانیان هجده قرن زودتر از روس ها، دمار از روزگار یک مهاجم رومی در آورده اند!
ذبیح اله منصوری

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...