کار آفرین - قسمت 32

امیر، در سکوت، درد دل های چراغی را می شنید و با او اظهار همدردی می نمود و آقا یوسف نیز با اشک های بی صدا، او را همراهی می کرد. تنها بازمانده ی کارکنان نسل قبل از انقلاب، از آرزوهای فنا شده اش می گفت و از نامهربانی ها شکوه داشت. او اینجا را خانه ی خودش می دانست و راضی به ترک خانه نبود. درد دل های چراغی که فورانی آنی داشت، در یک لحظه قطع شد و او با خداحافظی سریعی آنجا را ترک کرد. 

جلسه ی پایانی ستاد، پس از جمع بندی آمارها، به گفتگو در باره ی همکاران بازنشسته کشیده شد. همتی، از اطلاعات حیرت انگیز چراغی در مورد راه های کشور گفت و دشتبر، رضایتی را، دایره المعارفِ راه آهن ایران معرفی کرد:

-         ... هر کس که بخواد در مورد گارها و پل ها و مسیر های راه آهن بدونه، باید از آقای رضایتی سوال کنه! مثل کسی میمونه که انگار تموم مسیرها را خودش کشیده، همه جور اطلاعاتی داره.

بچه ها با ذوق و شوق در مورد همکاران قدیمی خودشان صحبت می کردند و بیانات اغراق آمیز آن ها نشان دهنده ی علاقه ی آنان به این گروه از کارکنان مطلع و آکاه بود. امیر، با شنیدن سخنان خانم های جوان، دریافت که بر خلاف تصور مدیران وزارتی، نفراتی مانند: چراغی و رضایتی، در بین همکاران جوان تر طرفداران بسیاری دارند.         

بابا یوسف، با اعلام اینکه:

-            ساعت هشت شبه

امیر را به یاد خانه می اندازد، نگاهی به افرادش می اندازد، بعضی از آنان از کار دست نکشیده اند. با صدایی بلندی می گوید:

-         بچه ها ببخشید! من امشب تولد پسرمه و باید...(شهنواز کف می زند و تبریک می گوید و سایرین نیز از او تبعیت می کنند) متشکرم ، من امشب رو باید زود برم. عذر میخوام که تنها میمونید، از همتی و برهمن، درخواست می کنم تا اتمام کار همگی شما بمونند. البته بهتره که اونایی که می خواند زودتر برند، با یتی برند و زحمت بقیه راهم همتی خواهند کشید.

خداحافظی سریعی کرده و به تنهایی از وزارت خانه خارج می شود و از خیابان ولی عصر به سمت جنوب می رود.

ادامه دارد ...

 

نکتـه ی خـوانـدنـی

انوشیروان خطاب به امپراطور روم: ندانی که ایران، نشست من است / جهان سر بسر، زیر دست من است / تو زان مرز، یک رش منه پیش پای / چو خواهی که، پیمان بماند به جای / اگر بگذری، زین سخن بگذرم/ سر و گاه تو، زیر پی بسپرم
کشکول شیخ بهایی

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...