من و شاهزاده - قسمت 14

جم و علي بعد از دوش گرفتن و آويزان كردن لباس هاي شسته شده، به چادر برگشته و بر روي تخت ها دراز كشيدند. بچه ها هنوز از سلف سرويس برنگشته بودند . جم به لباس هايي كه بر تن داشت دستي كشيده و با خود فكر كرد:

-           با اينكه شلوار را سكيز و پيراهن را كبي و بصورت جداگانه خريدند اما با هم جور هستن! اين را علي هم توي رختكن گفت

در اين افكار بود كه اعضاي گروه با سر و صدا وارد شدند. جم همچنان دراز كشيده بود اما با شنيدن صداي دخترها، به تندي برخاست و نشست. آقاي آرامي، آخرين نفري بود كه وارد شد و بلافاصله گفت:

-          بچه ها ساكت، گوش كنيد، هر روز صبح كلاس هاي هنري در ساختمان اصلي آموزش برگزار ميشه شما هر كدام بايد يك كلاس را انتخاب كنيد، هيچكس نبايد بيكار باشه. انتخاب كلاس اجباريه! (زمزمه بچه ها) بهتره از وجود استادهاي اينجا بهترين بهره را ببرين … ساكت … تفريح و شنا و ساحل فقط بعد از ظهرها، آمار شركت كنندگان هر كلاس را هم هر روز عصر به سرپرستان تحويل ميدن پس تنبلي و تمارض و جيم شدن نداريم (به بچه ها نگاه كرد) بعد از ناهار هم استراحت مي كنيد تا شب ها برنامه ي آمفي تئاتر را از دست ندين، … درست شد؟ (صداي «بله» ي كم رمق بچه ها شنيده شد) … يادتون نره كارت شناسايي را به سينه بزنيد، حالا هم بفرمائيد تشريف ببريد.

آقاي آرامي از چادر خارج و گفتگوي بچه ها آغاز شد:

-          كلاس زبانم هست؟

-          من كه ميرم كلاس سينما

-          بيا دو تائي بريم كلاس هنرپيشگي

-          اي كاش صب تا شب كنسرت داشتن!

-          خب لااقل ليست كلاسها را بهمون ميدادن  …

جم داشت از چادر خارج مي شد كه يكي از دخترها داد زد:

-          نري دوباره دختراي شهرستاني را كول بگيري!

بچه ها خنديدند و او بي اعتنا و به همراه  فريبرز و علي بيرون رفت. ساختمان بزرگ و شيرواني آموزش در دو طبقه و در آن سوي زمين چمن قرار داشت. گروه هاي مختلف به صورت نامنظم به آن سمت در حركت بودند. در مقابل نرده هاي كوتاه اين بخش و در هر دو طرف درب ورودي، تابلو هاي راهنماي بزرگي، نوع و زمان هر كلاس را نشان مي داد. علي، كلاس مجسمه سازي و فريبرز، كلاس تئاتر را انتخاب كردند و از او جدا شدند. تنوع كلاسها زياد بود و جم براي انتخاب در ترديد به سر مي برد كه شنيد كسي صدايش مي كند، آرمان بود، از ديدن او خوشحال شد.

-          كلاسيا انتخاب كردي؟

-          نه، سردرگمم! دلم خيلي از كلاسها را ميخواد اما … اما تو فكر سعيده هم بودم كه با اون پاي آسيب ديده چطوري ميخواد بياد سر كلاس؟ اگر هم نياد حتما صبح ها حوصلش سر ميره و تنها ميمونه! كاش يلدا خبري ازش مي آورد.

-        بيبين، من يه فكر بكر دارم، (وقتي كه او را منتظر ديد، ادامه داد:) بيبين! ما كلاس اول صب را انتخاب مي كنيم و بعد ميريم به سعيده و يلدا درس ميديم. باشد؟

جم به تندي گفت:

-           باشـد.

و هر دو خنديدند. اما انتخاب نوع كلاس دردسر آفرين بود و سرانجام با بحث و گفتگو، «طراحي» را هر دو نفر تایيد كردند. كلاس درس در طبقه دوم قرار داشت و راس ساعت، استاد جواني با عينك و لباس اسپرت وارد شد:

-          من احمد چاركي هستم (روي تخته نامش را نوشت)، ما 7 روز فرصت داريم و به همين دليل به صورت فشـرده روي اصول طراحي كار مي كنيم (كاغذ هاي سفيد و مداد ها را بين بچه ها تقسيم كرد) مداد تنها چيزي ست كه استفاده مي كنيد و استفاده از پاك كن هم ممنوعه!، لطفا ابتدا بدون نوشتن يا كشيدن چيزي صرفا به درس گوش كنيد، در انتهاي هر درس طراحي را با هم انجام خواهيم داد، طراحي پايه ي همه ي هنرهاست مثل: نقاشي، خطاطي، معماري، مجسمه سازي و غيره …و حالا درس اول: طراحي شامل سه بخش مي باشد، پرسپكتيو، نما و برش. لطفا به كاغذها دست نزنيد و فقط گوش! … بله، بطور مثال: اين صندلي (صندلي فلزي خودش را بر روي ميز قرار داد) اگر ديد شما از روبرو باشد، طراحي شما بدين شكل خواهد بود. ….

جذابيت درس و مهارت استاد، موجب علاقه ي بچه ها گرديد به صورتي كه هيچ كدام تا خاتمه ي كلاس متوجه گذران وقت نبودند. آرمان وجم با خروج از كلاس و تعيين قرار بعدي براي حضور در سلف سرويس، از يكديگر جدا شدند. جم ديرتر از بقيه پسرها به چادر رسيد. برنامه ي گروه ديدار از شهرستان رامسر و آشنائي آنان با جاذبه هاي منطقه بود.

با پيوستن دخترها، سفري كوتاه با اتوبوس و راهنماي محلي آغاز شد.

ادامه دارد ...

 

نکتـه ی خـوانـدنـی

عقب نشینی آنتوان از ایران در سال 36 قبل از میلاد، ما را به یاد عقب نشینی ناپلئون از روسیه در زمستان 1812 می اندازد و ما می فهمیم که ایرانیان هجده قرن زودتر از روس ها، دمار از روزگار یک مهاجم رومی در آورده اند!
ذبیح اله منصوری

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...