من و شاهزاده - قسمت 58

یلدا، نیز آرمان را صدا زده و آهسته و در گوشی با او گفتگو می کند. اجرای کاترین شروع می شود

-       آه، من زیبای کارونم (دست اش را بالا برده و به سبک بالرین ها، می چرخد) شهر من اهواز است. (به این سو آن سو می دود) گرمای جنوب را دارم (مقابل سعیده می ایستد)و چشم هایم، به سان غزال هاست. درشت و گیرا (تعظیم می کند) به گیسوان بلندم بنگرید! آه، ونوس، از دیدن من خجل می شود و ثریا آسمان را ترک می کند... مرا ملکه بخوانید! (رقص باله را اجرا می کند و بچه ها به شدت دست می زنند) وای... کجاست این ندیمه ی فراری من! (لحنش تغییر می یابد) این حمیده ی چموش، کدوم گوری رفته! وای. جم (دستش را به سوی جم دراز می کند) بیا که برویم از این ولایت من و تو.... تو دست منُ بگیر و من دامن تو....

در پایان نمایش، کاترین، نفس زنان به طرف سعیده رفته، درگوشی از وی معذرت خواهی می کند و سپس او را می بوسد. نگاهش که به آرمان می افتد، با حرکت رقصان دستش، صحنه را به او تعارف می کند. این کارش لج یلدا را در می آورد. این بار اوست که در نقش کارگردان ظاهر می شود. یقه ی پیراهن بازیگرش را صاف و مرتب کرده و در گوشش زمزمه می کند:

-         اگه باختی ... خب به جهنم! ...تو که باله بلد نیستی

آرمان می خندد و به وسط جمع می رود.

ُ-         آه، بابا علی، قرار بود،آقای جم تنها بیاد، اینا دیگه کی هستن؟ (تقلید صدای زنانه اش، بچه ها را مبهوت می کند) این دختره ی پرو رو کیه که رو مبل کاخ بالانس زده؟ وا، مگه اینجا سالنه جیمناستیکه! (یلدا می خندد) ... اه، عکس برگردون ملکه ثریام که اومده! (به سعیده اشاره می کند) مامان شهبانوم اگه بفهمه ثریا اینجاس، جاسوساش رو دو برابر میکنه... وای! خودم دوستای دیوونه کم داشتم، حالا یه جین دیگه م بهشون اضافه شد! اوه، این کریم شیره ای هم که هست! اکه کتی پرنده ببیندش، حتما خاطرخواش میشه! راس راسی، جفتشون... بی مزن! (خنده ی بچه ها) اوه، شمس وزیرم اومد! عمه جون، وای ی ی! (لُپ هایش را چنگ می زند و به دور خودش می پیچد) وووی ی! ...آه، من شاهدختم! (شق و رق می ایستد) اما از دست این یاجوج و ماجوجا، چه جوری خلاص شم؟ (به دور خودش می چرخد و ادای رقص باله ی کاترین را در می آورد) آخ جون عمو حسینم آمد! ناش ناش، ناشم من... (رقص داش مشدی ها را اجرا می کند).

در حالی که همه ی چشم ها به آرمان دوخته شده است، لیلا و گروه همراهش، از گردش طبیعت، باز می گردند و در نزدیکی بچه ها به تماشا می ایستند. تئاتر تک نفره و کمدی آرمان به شدت مورد پسند همه حتی خدمه ی کاخ قرار گرفته است. آنها که از ابتدای ماجرا، از گوشه و کنار سرک کشیده اند، هنرمند جوان اصفهانی را مورد تشویق شدید قرار می دهند. بچه ها، دور آرمان جمع می شوند و فرحناز اولین نفری است که به او تبریک می گوید. جم، برای حمایت از دوستش، با کاترین وارد بحث می شود.

-         ...چرا نمیخوای قبول کنی که تقلید از حرکات فرحناز، خیلی سخته؟!

-         سخت؟ چرا؟

-         چون بر خلاف تو، آرمان نمی تونه...

شنیدن صدای تیمسار، به گفتگوها خاتمه می دهد. مرد مرموز دربار، لبخند زنان به میان بچه ها می آید:

-         فکر کنم امروز دو تا برنده دارین. هم کتی و هم این جوان هنرمند! هر دو باید جایزه بگیرند! (رو به فرحناز) جایزه ها رو هم شما باید بدین که میزبان هستین!

سپس از بچه ها خداحافظی کرده و محوطه را ترک می کند.

با رفتن تیمسار، سید و پروانه؛ نیز با دعوت باباعلی به داخل کاخ می روند. کاترین که گویی نمی خواهد از سر آرمان، دست بردارد، سعی دارد او را به بحث بکشاند اما یلدا به بهانه ی گرسنگی، همه را به دور میز جمع می کشاند. برای لحظاتی، فقط صدای پیش دستی و کارد و چنگال شنیده می شود. سکوت پیش آمده، خیلی زود و با حرکت کامبیز شکسته می شود.

کامبیز، به سرعت بشقابی پر، از برش های میوه را آماده کرده و آن را در جلوی یلدا قرار می دهد. این عمل او، «هو» و خنده ی بچه ها را به دنبال دارد. آرمان که پشت سر یلدا ایستاده است، به سرعت بشقاب را برداشته و در حالی که نارنگی پوست گرفته را، درسته، به دهان می گذارد، جم را صدا می زند:

-          بیا دادا!

و رو به کامبیز، عقب عقب می رود:

-          متشکرم کامبوز خان! ولی دوست ما سوء هاضمه داره، میوه ی خام واسش بده!

یلدا از جا برخاسته و جیغ می کشد:

-          هی، اون مال منه!

و سر به دنبال او می گذارد.                                 

ادامه دارد ...

 

نکتـه ی خـوانـدنـی

انوشیروان خطاب به امپراطور روم: ندانی که ایران، نشست من است / جهان سر بسر، زیر دست من است / تو زان مرز، یک رش منه پیش پای / چو خواهی که، پیمان بماند به جای / اگر بگذری، زین سخن بگذرم/ سر و گاه تو، زیر پی بسپرم
کشکول شیخ بهایی

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...