شبی با شاه عباس - قسمت 4

کارن، صدای همهمه را می شنود. چشم هایش را به سختی باز می کند و بر روی آرنج دست چپ، نیم خیز می شود. چشم هایش را به هم می زند. توده ی مه آلودی، فضای داخل چهارسوق را پر کرده است. با نگرانی از جا می پرد. صدای قدم رو سربازان به گوشش می خورد، از جا می پرد و با وحشت به اطراف نگاه می کند. کم کم مه، بر طرف می شود. به اطراف نگاه می کند.

-        وا، اینجا که فقط یه در داشت، اما مثل اینکه حالا چارتا در داره!!

توجه اش به درب غربی معطوف می شود. دو لت درب بزرگ چوبی، با صدای خشکی، کم کم، گشوده می شود. ورود ناگهانی مردانی بلند قامت و شمشیر در دست که لباس های پر هیبتِ سرخ رنگی بر تن دارند. لرزه به جانش می اندازد. هراسان به پشت تخت چوبی تک پله ای که قبلا آن را ندیده و به یاد ندارد، می خزد. سربازان در دو سوی درب ها صف می کشند و همچون مجسمه هایی بر جای می مانند. چند ثانیه ای سکوت برقرار می شود تا آن گاه که دو نفر دیگر، با لباس هایی فاخر و دستارهایی زربفت، گفتگو کنان وارد می شوند.

زیاد اغلی: (با لهجه ی ترکی فارسی) احمدخان!... بهادرخان! کجا هستند؟

احمد خان (حاکم کردستان): ... اعلی حضرتِ ظل اللهی، به روال معمول، در لباس مبدل اند( می خندد)

زیاد اغلی: در لباس مبدل؟

احمد خان: بله، نمی دانستید؟ ...مرشد کامل به اتفاق شیخ الاسلام، شب ها به میان مردم کوچه و بازار می روند. 

زیاد اغلی: آه، آه! جانیم فدایش! ... منظور قارداش، شیخ بهایی ست؟

احمد خان: آری برارم! این شاه و شیخ، هر دو معمار و هر دو بنا هستند. محب علی بیک تفرشی هم با آنهاست. در وسط این جنگهای با عثمانلو، از دست این سه نفر، یک بیکار هم در مملکت پیدا نمی شود!

زیاد اغلی: قارداش... شاه به بیگلر بیگی و همه ی حکام ولایات، دستور دادند: در شهرها باید ساختمان های عالی ساخته شود.

احمد خان: مگر نشنیده اید که در هنگام ولیعهدی، بهادر خان با علیخان شاملو در هرات، بناهای رفیعی ساختند که امروز این شهر با استامبول برابری می کند!

زیاد اغلی: مَنیم دیدم! شاهی جانم فدا! در اصفهان، عالی قاپوق می سازند!

احمدخان: برارم، اگر در مقابل دشمن شهری را از دست بدهیم، زنده زنده پوستمان را می کنند! اگر هم شهرمان خراب باشد، باز هم پوستمان را می کنند!

زیاداغلی: آه، آه! پس در هر صورت، پوست مان را می کنند!

احمدخان: بَه! بِه اینها اضافه کن! ... ساختن کاروانسرا، پرورش اسب، کرم ابریشم، آبادی روستاها و سد سازی و...

زیاداغلی:  منیم، اوچ اوغلانیم کی، فرستادم به محب علی بیگ! بیر قورخانه! بیر ساختیمان

مردی با لباس پاره پوره، داخل می شود. در آستانه ی درب، کف دستش را به فرمانده ی نگهبانان نشان داده و دولا، دولا به طرف یکی از حجره ها می رود. هنوز ننشته است که «گنجعلی خان» حاکم کرمان و به دنبال او، «یوسف خان» حاکم بحرین و «نظر سلطان» مرزدار گرجستان، وارد می شوند.

حضور سومین مرد قدرتمند پادشاهی ایران، یعنی گنجعلی خان، به صحبت ها جنبه رسمی می دهد اما زیاداغلی که به  ساده دلی، مشهور است. پس از خوش و بش با سردار کرمان، بلافاصله موضوع آبادانی ولایت کرمان را پیش می کشد:

-        خانی حاکیم! شنیدیم، حضرت عالی هم به جای جنگ و سربازی، ساختیمان می سازی؟  

-        چطور زیاد خان؟! (لبخند می زند) مگر دستور اعلی حضرت شاهنشاهی را نشنیدی؟ (دست روی شانه ی یوسف خان گذاشته و به او تکیه می کند) فرمودند:... ما از خودمان چیزی نداریم، هر چه هست از آن رعیت است. حتی این انگشتر دستمان نیز امانت مردم است... فرمودند: از خودتان یادگارهای عالی و هزاران ساله بسازید. آب انبار، یخچال، راه، کاروانسرا...

-        آه، آه، شاهی، جانیم فدا!        

نظر سلطان، وارد گفتگو شده و وحشت را به جان خان ها می اندازد:

-       خان والا، داستان حاکم شهر «چارجو» را شنیده اند؟ (گنجعلی خان، سر تکان می دهد)... گویا هنگامی که حاکم در شکارگاه بودند، تنها پل شهر خراب می شود. به او خبر می دهند، به بطالت می گذراند. جاسوسان، به حضرت ظل اللهی خبر می دهند. فرمان قدر قدرتی شهریاری صادر می گردد: حاکم از والیگری خلع، اموالش مصادره، به خرج خود، چهار پل بر چهار رودخانه ی شهر ساخته و منبعد، عمله ی پل سازی باشد.

ادامه دارد ...

 

نکتـه ی خـوانـدنـی

عقب نشینی آنتوان از ایران در سال 36 قبل از میلاد، ما را به یاد عقب نشینی ناپلئون از روسیه در زمستان 1812 می اندازد و ما می فهمیم که ایرانیان هجده قرن زودتر از روس ها، دمار از روزگار یک مهاجم رومی در آورده اند!
ذبیح اله منصوری

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...