مهر دل - قسمت 6

شرکا سازنده برج دوپلین جلسه را ترک کرده و در سالن دوم بحث و جدلی را بین خود آغاز کردند:

-          تفاوت 10هزارتا است!

-          رقم 15تا بر چه اساسی است

-          خریدار باید خودش حاضر بشه

-          این برج منحصر به فرده باید پول ش هم منحصر بفرد باشد!

انتظاری با نقل قول قادری، هیجانات شرکاء را کاهش داد:

-         ... ترکمن رقیب ما و خریدار زمین های زیادی در فرشته است. خریدار پولداری که آمادگی پرداخت 15هزارتا برای برج ما را دارد می تواند ... می تواند شخصا زمین ترکمن را بخرد و وارد عرصه کسب و کار ما بشود.

یلدا که او هم از شنیدن این خبر کلافه بود، گفت:

-         باید از دفتر مهندس ترکمن خبر بگیرم!

چند نفری این امر را تایید کردند. یلدا با تلفن همراهش تماس گرفت:

-         سلام، حال شما؟ ... وقت نیست! یه پاسخ صریح بده؟ آیا مهندس این روزها خریدار دست به نقدی داره! چی! خریدار نقدی برای17هزار مترمربع زمین! باشه متشکرم، می بینمت!

با قطع تماس، یلدا آه بلندی کشید و موبایل را بر روی میز پرت کرد. برادران مجنونی به گوشه ای رفته و مهندسین جوان شرکت، دور هم جمع شدند. انتظاری دست یلدا را گرفته و او را آرام می کرد. امیر و لیلا هم به آنها پیوستند. اولین واکنش از سوی برادران سه قلو بود. برادر میانه شروع کرد:

-         آقای انتظاری، نظر ما این است. 15تا را قبول کنید!

دو برادر دیگر با تکان دادن سر موافقت خودشان را اعلام کردند. گروه مهندسین برج نیلی آرام تر بودند. مهندس شاهرخی سخنگوی این گروه بود:

-         به نظر میرسه این بار باید به سود معمولی دست پیدا کنیم! رقم سود هرچند بالا نیست اما برای ما ناچیز هم نیست! بهای تمام شده پروژه حدود 8.5 است پس به همین سود 6.5 قناعت کنیم.

انتظاری با نگاهی به یلدا:

-         بسیار خوب، اما باید یکبار دیگر برای بیش از 15تا چانه زنی کنیم شاید ...

تصمیم گیری بسیار سریع بود شجاعی مجددا استدلال کرد:

-         ببینید! آقای مجنونی کاملا درست گفتند، در حال حاضر احداث ساختمان های بلند تهران و حتی ایران در اختیار ما سه گروه است اما اگر رقیب جدیدی وارد عرصه شود که بنیه ی مالی مناسبی داشته باشد آن وقت حداقل 30-20 درصد بازار از دست ما خارج خواهد شد.

مجنونی بزرگ ادامه داد:

-         بله بله! کاملا درست است. رقیب با پرداخت 15هزار میلیارد به ما عملا از گردونه رقابت در ساخت و ساز خارج خواهد شد به قول بازاری های قدیم گاهی حتی برای دور کردن رقبا باید یر به یر فروخت!

انتظاری که خود به همین نتیجه رسیده بود، موافقت خود را اعلام کرد و شرکاء به جلسه برگشتند اما لیلا به دنبال مراجعه یکی از کارکنان برای لحظاتی غایب شد.

ادامه دارد ...

 

نکتـه ی خـوانـدنـی

انوشیروان خطاب به امپراطور روم: ندانی که ایران، نشست من است / جهان سر بسر، زیر دست من است / تو زان مرز، یک رش منه پیش پای / چو خواهی که، پیمان بماند به جای / اگر بگذری، زین سخن بگذرم/ سر و گاه تو، زیر پی بسپرم
کشکول شیخ بهایی

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...