نکته هـای خـواندنـی - مرداد 94

رومیان به طور ضرب المثل می گفتند: «از ایرانیان، مخصوصا در موقع عقب نشینی آنها باید بیشتر حذر کرد!»

جنگ های هفتصد ساله ایران و روم

***

نادر با اینکه سواد کافی نداشت اکثر کتب اهدایی کتابخانه آستانه قدس رضوی از اوست و گویند چهار صد کتاب خطی به این کتابخانه تقدیم داشت و همچنین میرزا مهدی خان را به نوشتن تاریخ زمان خویش (جهانگشای نادری) مامور کرد.

تمدن و فرهنگ ایران / دکتر ناصرالدین شاه حسینی

***

قسمت ممتاز سوار نظام ایران همان واحدهای گارد سلطنتی است که به اسم جاویدان و جان اسپار معروف بوده است

جنگ های هفتصد ساله ایران و روم

***

سال ها در كعبه و بتخانه مي نالد حيات         تا ز بزم عشق، يك داناي راز آيد برون

کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

 

***

نادر در نبرد های خویش احساس کرد که به نیروی دریایی مجهز نیاز دارد از این ؟ مهندس کشتی سازی انگلیسی به نام جان آلتون را برای این کار نامزد کرد.

تمدن و فرهنگ ایران / دکتر ناصرالدین شاه حسینی

***

شاه اظهار تمایل کرد که از طریق استخاره  صدراعظم را انتخاب کند. حکیم الملک و معیرالممالک، آقای بحرینی را دید و ترتیب استخاره را داده بودند که حکیم الملک پشت صندلی شاه بایستد تا اسمی را که شاه لای  قرآن می گذارد، ببیند. سید بحرینی هم حین استخاره به او بنگرد تا تکلیف را بداند، جلسه منعقد شد و کار به همان ترتیب انجام شد.

مشاهیر رجال

***

ابوعلی سینا (دانشنامه علایی) را که نخستین اثر فلسفه مشایی است به زبان فارسی نگاشت و نشان داد که زبان فارسی یارای ادای مضامین دقیق فلسفه را دارد.

تمدن و فرهنگ ایران / دکتر ناصرالدین شاه حسینی

***

در ماموریت عین الدوله در زمان مظفرالدین شاه، رضا شاه به عنوان یک افسر جز و بنام (نایب رضا خان) جزو گارد عین الدوله بود: بعد ها رضا شاه در 1305 از گرفتاری های عین الدوله آگاه شد پنجاه هزار تومان برای او فرستاد. عین الدوله در مقابل این احسان، گران بها ترین سرویس غذا خوری چینی 24 نفره، مربوط به عهد ملکه کاترین را، با یک سرویس سینی نقره بزرگ و کوچک، برای شاه فرستاد.

مشاهیررجال

***

تیمور لنگ برای از بین بردن تکدی (گدایی) تاسیساتی ترتیب داده بود و گدایان نشانه های مخصوص داشتند و به آن نشانه ها غذا دریافت می کردند.

تمدن و فرهنگ ایران / دکتر ناصرالدین شاه حسینی

 

***

به موجب امتیازی که ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه به هیئت باستان شناسی فرانسوی داده بودند. صدها صندوق عتیقه های گران بها، بدون پرداخت عوارض، به پاریس فرستاده شد و زینت بخش موزه (لوور) گردید. یکی ار عتیقه ها، مجسمه بزرگ برنزی (ناپیراسو) ملکه آشور متعلق به چهل قرن پیش بود.

مشاهیر رجال

***

در تاج گذاری محمد علی شاه قاجار، مشیرالدوله تاج کیانی را به دست گرفت و تاج را وارونه به سر شاه گذاشت. شاه گفت: «مشیرالدوله، این تاج خیلی سنگین است» و او در جواب گفت:« بلی اعلیحضرت، به سر شما خیلی سنگین است»

مشاهیر رجال

***

گر دهم شرح، من از جور و فساد وطنم             سوزد از آتش دل، نامده بر لب، سخنم

بخدایی که برافراشته این چرخ بلند                   شرمم از گفته ی خویش آید و از خویشتنم!

طالب زاده (طالبوف)

***

رضا شاه توسط غلام حسین خان  غفاری (صاحب اختیار) برای مستوفی الممالک پیغام فرستاد:« به این رفیقت «مستوفی» بگو این اندازه به ملت تکیه نکند. ملتی در کار نیست».

خاطرات و خطرات / هدایت

***

دانشمند نامي جناب علامه ابوالكلام آزاد وزير معارف دانشور هندوستان، خدمت شاياني به معارف اسلامي كرده است . چيزي كه برسپاس گذاري ايرانيان مي افزايد اين است كه با دلايل متقن و ترديد ناپذير ثابت كرده است كه مراد قرآن شريف از ذوالقرنين ، كوروش بزرگ ،شاهنشاه نامي هخامنشي است . اين فخر را امروز با كمال سربلندي مي توان بر مفاخر ديگرايران افزود.

مقدمه ی کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

***

در روياي دانيال به يهود بشارت داده شده كه پايان دوره اسارت و بردگي يهود و آغاز زندگي آزاد و آبرومند آنان روزي خواهد بود كه شخصيت ذوالقرنين پديدار شود يعني دو كشور ماد و پارس با هم متحد شده با بابل به دشمني برخاسته و يهود را آزادي بخشند .

کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

***

این کاخ که می بینی، گاه از تو و گاه از من                    جاوید نخواهد ماند، خواه از تو و خواه از من

***

در آن زمان طبق تحقيق، تمام مردم دنيا بت پرست بودند مگر دو دسته: يكي پيروان دين مزديسني، ديگر يهود. فقط اين دو دين از هر گونه بت پرستي مبرا بود و در تاريخ هيچكدام از دو مذهب فوق، محلي براي بت پرستي نمي يابيم.

کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

***

موقع اتصال راه آهن سرتاسری ایران، رضاشاه، برای محکم کردن آخرین پیچ و مهره ی خط آهن، در ایستگاه حاضر شد. پس از اجرای مراسم، مرحوم محتشم السلطنه قصد اقامه نماز کردند. قالیچه خواستند تا نماز بخوانند. عرض شد: ترن بعد از لحظه ای باید حرکت کند. فرمودند: «بهتر است قبل از حرکت نماز خود را بگذارم» تا ایشان به نماز ایستاد، زمان حرکت فرا رسید. شاه فرمودند: «چرا ترن حرکت نمی کند؟» رئیس قطار، ساکت ماند. دوباره سوال فرمودند. به ناچار عرض شد:«حاج محتشم السلطنه به نماز مشغول است» شاه با ملاطفت فرمودند: «صبر کنید و عجله نکنید تا نماز حاجی تمام شود و بعد حرکت کنید»

مشاهیر رجال

***

«ديولافوا» مجسمه ی سمبولیک کورش  را يكي از نمونه هاي گرانبهاي دنياي هنر آسياي قديم مي داند كه با بهترين مجسمه هاي يوناني رقابت مي كند و جاي شگفتي نيست اگر اين مجسمه عالي ترين مقام را در آثار باستاني ايران احراز كند . عده زيادي از مستشرقين آلمان بار گران سفر ایران را فقط بدان جهت تحمل كردند كه اين پيكر زيبا را تماشا كنند.

تنديس مذكور به قامت يك بشر معمولي است كه كوروش را نشان مي دهد. در د و طرف او دو بال مثل بال هاي عقاب و در روي سر او دو شاخ به صورت شاخ قوچ وجود دارد.

کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

***

بالاخره سال 599 ق.م رسيد و در شرايط و موقعيتي عجيب و غريب، شخصيتي در دنياي آنروز ظاهر شد كه تمام انظار را به خود جلب نمود، صاحب اين شخصيت جواني از خانواده هخامنشي موسوم به كوروش بود كه يونانيان او را « سائرس » گويند و عرب «قورش» خوانند.

کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

***

روايات قومي يهود دلالت دارد كه دانيال، عزرا و نحمياه پيغمبر، از مقربين درگاه كوروش و داريوش و اردشير بوده اند و با احترام تمام در دربار ايشان مي زيسته اند.

کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

***

شرق و غرب دنياي آنروز پس از فتح بابل به عظمت كوروش گويا بود، زيرا در روي زمين كشوري نمانده بود كه با او برابري كند، در آن زمان او به تنهايي امپراطوري تمام دنياي آباد را به دست داشت و اين از معجزات روزگار باستاني است، براي آنكه مردي كه تا 14 سالگي يك چوپان بود و در جنگل ها و كوهستان ها مي زيست عاقبت همه كشورهايي كه تمدن عصر را در بر داشتند زير سلطه خود درآورده و تنها مرجع و ملجأ همه ملتهاي نواحي غرب آسيا تا صحراي بلخ شده است. كوروش پس از فتح بابل ده سال زنده بود و در سال 529 ق.م از جهان رخت بربست

کورش کبیر/ مولانا ابوالکلام آزاد

***

من همان روز که از کوی تو محمل بستم                                   گره از زلف تو بگشودم و بر دل بستم

***

«تاتیانا» زن زیبایی بود که عروس تومانیاسن (تاجر معروف ارمنی) بود و از شوهر خود طلاق گرفت و زن دوم تیمورتاش (وزیر دربار رضا شاه) گردید. در دوره وزارت وی، به مسافرت های اروپایی رفت. در مهمانی های مجلل شرکت کرد. تا زمانی که تیمورتاش گرفتار شد و به زندان افتاد. آن وقت تاتیانا از او طلاق گرفت که: «من نمی توانم، سه سال بدون مرد بمانم!»

مشاهیر رجال

***

غرور و غفلت، باهوش ترین اشخاص را کور و کر می سازد و کار به جائی می رسد که همان آدم باهوش مرتکب اعمال خارج از حزم و احتیاط می شود که هیچ آدم پلید و کودنی مرتکب نمی شود.

مشاهیر رجال

***

... وقتی حسینعلی مرا خواستگاری کرد. بعد از موافقت، پدرم به من گفت: «دختر جان، آنچه در ظاهر مایه خوشبختی است، د ر حسینعلی جمع است. جوان است. زیبا و خوش اندام است. پسر والاحضرت ناصر الملک است. دیپلم آکسفورد دارد. ثروتمند هم هست. من ظاهرا در انتخاب شوهر تو قصوری نکرده ام، دیگر تا خدا چه خواهد.» این ازدواج، با این ظاهر فریبنده، یکی از شوم ترین ازدواج ها شد.

مشاهیر رجال

***

اگر بار خار است خود کشته ای                      و گر پرنیان است خود رشته ای

***

گر به فلک بر رود  از زر و زور                                گور بود بهره ی بهرام گور

***

پدر محمدعلی فروغی، در دوران طفولیت فرزندش، با او در نهایت رفاقت و عطوفت رفتار می کرد. مثلا برای اینکه او را به سحرخیزی عادت دهد. به جای نصیحت های خشک! صبح زود به بالین محمدعلی می آمد و با نوازش او را از خواب بیدار می کرد. و می گفت: «برخیز به باغچه بریم و با صدای بلند بگوییم:

چون است حال بستان، ای باد نو بهاری             کز بلبلان برآمد، فریاد بیقراری»

مشاهیر رجال

***

کریم خان زند در سال 1172 فرمانروای ایران شد او هیچگاه نام پادشاهی برای خود اختیار نکرد و خویشتن را (وکیل الرعایا) می نامید و سکه به نام صاحب الزمان می زد و نقش سکه او این است:

تا زر و سیم در جهان باشد                 سکه صاحب الزمان باشد

تمدن و فرهنگ ایران / دکتر ناصرالدین شاه حسینی

***

محمدعلی فروغی (نخست وزیر دوره پهلوی) 45 ساله بود که همسرش درگذشت و پرستاری و تربیت چهار پسر و دو دختر، به دوش اش افتاد. دیگر زن نگرفت و با کمک مادر و خواهرش زندگی خود را منحصر، به تربیت اولاد خود نمود. به همین جهت فرزندانش او را به حد پرستش دوست می داشتند.

مشاهیر رجال

نکتـه ی خـوانـدنـی

در ادوار قدیم یعنی در دوره ی هخامنشیان، ایرانیان از شمشیر راست و دارای دو لبه ی برنده استفاده می کردند و شمشیر منحنی، تیغ اقوام سامی بوده است.
شاه جنگ ایرانیان در چالداران

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...