نکته هـای خـواندنـی - دی 94

یک عامل مهم موفقیت و معروفیت بهروز وثوقی، پوری بنایی بود! او تمام هستی خود را در اختیار بهروز گذاشت و در یافتن نقش های اولیه و توصیه به کارگردانها، زحمت بسیاری کشید. پوری بنایی حتی برای ساختن فیلم قیصر نیز مقادیری کمک مالی به عوامل فیلم کرد که پس از موفقیت فیلم، بهروز سهم او را بالا کشید و او را تنها گذاشت. این زخم بر قلب پوری ماند و زخم دوم را روابط بهروز و گوگوش وارد کرد، چرا که پوری و گوگوش دوستان نزدیکی بودند.  

 تا سیاهی/ پروین غفاری

 ***

سکنای اقوام ترک، در میان خراسان و چین است و آنها مذهب مانی دارند و افراسیاب از این خاقان ها بوده است.

مروج الذهب/ مسعودی

***

تیمور خان(تیمور لنگ) دهات و مزارع بسیار از مواضع تلوار و قزل اوزن و کمره اصفهان و همدان و غیره خریده وقف اولاد ذکور حضرت سلطان خواجه علی (جد شاه اسماعیل صفوی) نمود.

 سلسله النسب صفوی

***

در جریان جشن عروسی علیاحضرت فوزیه با ولیعهد ایران، شاهزاده خانم های مصری: فائزه، فائقه، فتحیه و ملکه نازلی در تهران حضور داشتند. یکی از کارمندان اداره کشاورزی با نامه از خواهر علیاحضرت فوزیه خواستگاری کرد و به همین دلیل سه سال تبعید و از خدمات دولتی محروم گردید!

مرد امروز/ 12/6/1321

***

طولی نکشید که بهار عمر لیلی رو به خزان گذاشت. مادر را وداع گفت. بر چهره ی او بوسه زد و مجنون را به او سپرد و وصیت کرد که چون او بیاید، عزیزش دارد و به او بگوید، لیلی در آخرین نفس به یاد تو بوده است و به یاد تو رفته است و در آنجا منتظر تو است. پس دیده بربست و مادر را در عزای خود نشاند. چون مجنون از مرگ لیلی آگاه شد، با درد و اندوه خود را به قبر او رساند. قبر را بوسید و در برگرفت و «ای دوست» گفت و جان سپرد.

پنج گنج نظامی

***

برخی گفتگوها، سالمند. شما را برمی انگیزد. به شما احساس قدم زدن در آفتاب گرم بهاری را می دهد و در شما احساس برد ایجاد می کند. اما بعضی دیگر از گفتگوها، مانند راه رفتن در داخل ابر رادیو اکتیو، آلوده اند و شما را خفه می کنند!

 جادوی فکر بزرگ/ شوارتز

***

از امام باقر(ع) پرسیدم: آیا ظهور صاحب الزمان وقت معینی دارد؟ فرمود: آنها که وقت آن را تعیین می کنند، دروغ گفتند، دروغ گفتند، دروغ گفتند!

                                                                   مهدی موعود/ علامه مجلسی

***

هر که خواهد بداند زمینی آب دارد یا نه؟ به خانه های مورچگان بنگرد. اگر مورچه ها، درشت و سیاه و کند رفتار باشند، آب به آنها نزدیک است و اگر مورچه ها، تندرو باشند، آب در عمق چهل ذراع و بیشتر است. آب اولی شیرین و خوش و آب دومی، سنگین و شور باشد.     

                                                                    مروج الذهب/ مسعودی

***

در زمان الجایتو برخی از قضات شهرها از خواندن خطبه خودداری کردند. قضات را احضار کرد و از میان آنها مجدالدین قاضی شیراز را جلوی سگ های گرسنه انداختند. در آن روز، سگ ها که معمولا متهمین را می دریدند و می کشتند، از حمله به مجدالدین خودداری کردند. الجایتو چون این خبر را بشنید، بر پای قاضی بوسه زد و جامه ی خود را به وی بخشید و از آن روز مذهب تشیع، در حمایت حکومت قرار گرفت.

                                                                             سفرنامه ابن بطوطه

***

گفته بودی که به دیدار من آیی ز وفا                    فرصت از دست مده، وقت تماشا تنگست!

بهادر یگانه

***

«ریال» یا رئال، یک کلمه ی اسپانیایی است و همین کلمه است که واحد پول ما می باشد، در صورتیکه پول ایران باستان «دریک» نام داشت که درهم از آن گرفته شده است.

                                                          ذبیح اله منصوری

***

رستم زال، سواری بود که مثل او بر پشت اسب کسی ننشت و از خاصیت او آن بود که اگر با هزار سوار نبرد کردی، بشکستی و اگر با کسی مبارزت کردی، مرد را به نیزه از پشت اسب برگرفتی! و فردوسی گوید:

جهان آفرین تا جهان آفرید                  سواری چو رستم نیامد پدید

                                                           پادشاهان عجم/زکریای قزوینی

***

نه که بهرام گور با ما نیست                  گور بهرام نیز، پیدا نیست

***

در دموکراسی غربی، مردم به یک حزب سیاسی، حتی اگر اندکی هم از آن ناراضی باشند، از بیم آن که مبادا گرفتار دولتی بدتر از آنچه که بر سر کار است، شوند، رای می دهند. در نظام های غیر غربی حتی هنگامی که مردم به وضعیتی بهتر از آنچه که داشته اند رسیده اند، باز به این امید که شاید بهبود بیشتری در وضع شان حاصل شود، بر ضد وضع موجود، دست به طغیان می زنند.

فراز و فرود پهلوی/ جهانگیر آموزگار

***

خانم های آمریکایی از این که بهارنارنج یا ارکیده را، خودشان پرورش بدهند، لذت می برند!

                                                                             جادوی فکر بزرگ/ شوارتز

***

روزی مغیره، حاکم کوفه، صعصعه را مجبور ساخت تا حضرت علی(ع) را لعن کند. صعصعه برخاست و خطاب به مردم گفت: این امیر شما بمن دستور داده، علی(ع) را لعنت کنم. او را لعنت کنید. خدا او را لعنت کند.

               ***                

شاه به نشانه عزا، پیکر پدر را در مجسمه ای از زر سرخ، قرار داد و بر تختی از زر نشاند و هر روز و شب، بر پیکر او که درون مجسمه بود، به احترام سجده کرد.

                                                                    مروج الذهب/ مسعودی

***

سلطان سلیمان بر اثر پایداری شاه طهماسب اول، آرزوی تصرف ایران را به گور برد و هر بار که به ایران حمله کرد، مجبور به عقب نشینی گردید.

                                                          سلیمان خان قانونی و شاه طهماسب/ آلفرد لابی ار

***

دردم نه همین است که بستند پرم را                  ترسم نرسانند به گلشن خبرم را

از حسرت مرغی که جدا ماند ز گلشن                آگه نشدم تا نشکستند پرم را

 عاشق اصفهانی

***

 جد چهارم صفویه «محمد حافظ» در هفت سالگی مفقود شد و در چهارده سالگی در حالی که قرآنی به گردن داشت، برگشت. وی در مورد علت غیبت خود گفت: « مرا جن برد و در این هفت سال، مرا قرآن یاد دادند و واجبات علوم تعلیم کردند»

سلسله النسب صفوی

***

در افواه عمومی شایع بود که لبه ی کلاه پهلوی! ایجاد مانعی برای گذاردن پیشانی بر زمین است که در سجده های نمازهای روزانه تکرار می شود. بدین ترتیب مردم برای هر کنش رضا شاه، یک علت ضد مذهبی و مخالف با شرع مقدس می تراشیدند!

                                                                    دختری از ایران/ ستاره فرمانفرمائیان

***

در جنوب خراسان، به جای از دست دادن روحیه، می گویند: «دل را بایت!» یعنی دل را از دست داد و این دل از دست دادن، در میدان جنگ، یعنی از دست دادن روحیه!

ذبیح اله منصوری

***

این بیت بر روی سکه ی زمان شاه اسماعیل دوم در ج شده بود:

ز مشرق تا به مغرب، گر امام است            علی و آل او، ما را تمام است

دین و دولت عصر صفوی/ مریم میر احمدی

***

آن که در افسونگری کرد آن همه غوغا، گریخت            آن که در عاشق کشی کرد این همه بیداد، رفت

آن نهال نیک بختی آن درخت آرزو                             آن که بد در باغ رویا خوشتر از شمشاد رفت

دکتر خسرو فرشید ورد

نکتـه ی خـوانـدنـی

لبخند، عالیترین دارو برای کمبود اعتماد به نفس است! لبخند بزنید!!
جادوی فکر بزرگ/ شوارتز

پراکندگی بازدید کنندگان

آلمان، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، هلند، امارات، عربستان، برزیل، آمریکا، روسیه، ژاپن، پاکستان، اندونزی، مالزی، افغانستان، سوئد، ایرلند، ترکیه، کانادا، مصر، ویتنام، استرالیا، اتریش، لهستان، فنلاند، سوئیس، اوکراین، لوکزامبورگ، بحرین، هند، بلژیک، چین، کره جنوبی، یونان، آرژانتین، آفریقای جنوبی، مکزیک، شیلی، کلمبیا، سنگال، تاجیکستان و ...